İhracata Nasıl Başlanır?

İhracata Nasıl Başlanır?

İhracata Nasıl Başlanır?KOBİ olarak gerekli üretim kapasitesine ulaşan birçok işletme, artık yurtdışı pazara açılarak gelirlerini artırmaya çalışıyor. İhracat, kısa vadede oldukça güzel kazançlar getirse de her işletmenin altında kalkamayacağı kadar zor bir alan olduğunu söyleyebiliriz. Bu yazımız içerisinde temelden başlayarak ihracata nasıl başlanır? Sorularınıza yanıt vermeye çalışacağız. İlk olarak ihracata başlayacak olan işletmenin gerekli altyapı ya sahip olup olmadığının belirlenmesi gerekiyor. Personel durumunun yeterliliği, gün içerisinde hazırlanan malların ne kadarlık bir bölümünün ihracata ayrılabileceği gibi sorulara net yanıtlar bulunması gerekiyor. Bununla birlikte işletmenin sektör içerisindeki eğilimi, rekabete dayanma durumu, pazarlama stratejisi bakımından da donanımlı olması gerekiyor. Uygun fiyat, profesyonel pazarlama, kusursuz bir nakliye ortamının oluşturulması, ihracattan başarı elde edilmesine olanak sağlıyor.

İhracata Başlamak İçin İzlenmesi Gereken Adımlar
Birçok KOBİ işletmesinin sormuş olduğu ihracata nasıl başlanır? Sorusunu en temelden incelemek gerekiyor. İlk olarak işletmenin masa başı üzerinde halletmesi gereken bazı ayrıntıların bulunduğundan bahsedelim. Öncelikle personelinizin yetkinlik durumu, ürünlerin paketlenme ve kutulama aşaması, hedef olarak pazarlamanın hangi ülkelerde yapılacağı ayrıntılı bir şekilde araştırılmalıdır. Gerekirse ihracat yapılacak ülkelere gidilmeli, sektör ile ilgili oluşturulan fuarlara doğrudan katılım gösterilmelidir. Bu ziyaretler, işletmelere sektör hakkında oldukça fazla detaylar vererek maksimum ulaşabilecekleri satış rakamlarını gözler önüne serer.

Dış Pazarda Ürünlerin Pazarlanması
Dış Pazar içerisinde rekabeti olacak ürün üretiminde bulunan işletmeler, fiyatlandırma kısmı ile ilgili özel çalışmalar yapması gerekiyor. Kazanç payı oluşturulurken gümrük vergisi, üretim, nakliye ve Pazar girişi için yapılan masraflar eklenmelidir. İlgili sektör içerisinde yer alan rakipleri incelemek, hangi stratejiler uyguladığını tespit etmek, ihracatta size birçok avantaj sağlayacaktır. Kazanç oranından memnun olmayan birçok işletme, ihracat yaptığı ülkeye yatırımlar yaparak fabrikalarının bir kısmını o bölgeye taşımaktadır. Atacağınız tüm adımların uluslar arası yasalara uygun olduğuna emin olunuz. Aksi halde yapılacak en ufak bir hata ihracatınızı durdurduğu gibi işletmenizin de kapanmasına neden olabilir. Bu yazımız içerisinde basit detaylar ile ihracata nasıl başlanır? Sorusuna yanıt vermeye çalıştık. İhracat, her sektör için farklı şekilde yapıldığından dolayı bulunduğunuz sektöre uygun bilgiler içermeyebilir.Türkiye : Halkalı Merkez Mah. Şehit Yılmaz Özdemir Cad. No:29 Küçükçekmece/ISTANBUL

İtalya :  Via Vecchia Pesciatina 78/A 55012 LUNATA (LU) ITALY

Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Aşağıdaki iletişim formundan bize yazılı olarak iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Size konu ile alakalı olarak en kısa sürede geri dönüş sağlayacağız.

Konu
  • İhracat Danışmanlığı
  • Pazarlama Danışmanlığı
  • Yatırım Danışmanlığı
  • Dijital Dönüşüm